Svētku ziņas
Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises #DziediUnDejo2021 pirmais notikums “Saulesvija” pabija Kurzemes, Zemgales un sāka ceļu Latgales novados
12. jūlijā sākās Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu #DziediUnDejo2021 pirmais notikums “Saulesvija”: no tradicionāla klātienes notikuma svētku dalībnieku gājiena Rīgā, laikmeta nosacījumu vadīts tas aizvijas daudz garāku ceļu, līdzīgi kā pats Svētku tapšanas stāsts ir izvērties par sarežģītu ceļu trīs gadu garumā.
Pirmajā nedēļā īpašai svētku auto pabija Kurzemes un Zemgales novados un sāka ceļojumu Latgales novadu pašvaldībās, viesojoties Kuldīgā, Jūrkalnē, Ventspilī, Liepājā, Grobiņā, Saldū, Talsos, Rojā, Engurē, Tukumā, Kandavā, Dobelē, Jelgavā, Elejā, Ozolniekos, Bauskā, Iecavā, Salaspilī, Skrīveros, Aizkrauklē, Pļaviņās, Jēkabpilī, Līvānos.
Šonedēļ “Saulesvijas” dalībniekus sveicināja aktrise Elīna Bojarkina, bet īpašie vēstneši bija izglītibas un zinātnes ministre Anita Muižniece, diriģenti Mārtiņš Klišāns, Jānis Erenštreits, Gints Ceplenieks, Dziesmusvētku padomes loceklis, Latvijas pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis, mākslinieciskās padomes priekšsēdētājs Romāns Vanags, padomes
locekle Anna Jansone, tautas deju projekta vadītāja Zanda Mūrniece. Katras dienas videoapskati būs redzami Svētku mājaslapā nacgavilet.lv, Svētku profilā digitālajā platformā Youtube, kā arī sabiedrisko mediju platformā lsm.lv, savukārt septembrī pirmizrādi piedzīvos ilggadējā Svētku atbalstītāja LMT veidotā dokumentālā filma.
“Ceļš vēl nav pusē, bet notikumu tik daudz un tie ir emocionāli piesātināti. Esam bezgala pateicīgi visiem pašvaldību koordinatoriem, kuri šīs vasaras dienas velta dziesmu un deju norisēm, un arī tiem, kuri sākotnēji bijuši skeptiski par svētku iespējamību šādos apstākļos, bet tik un tā iesaistījušies, lai dāvātu skolēniem dziesmusvetku sajūtu, kas rezultējas ar
dalībnieku smaidiem, dziedāšanu, deju soļiem un mūzikas radīto prieku. Pat filmēšanas komandām šis īpašais kopības gars “pielipis”; un šķiet, svētku auto ripoja ar dalībnieku enerģiju nevis degvielu,” par piedzīvoto stāsta projekta vadītāja Inga Krišāne.
“Saulesvijas” reportāža no Kuldīgas novada:
“Saulesvijas” reportāža no Ventspils novada:
“Saulesvijas” reportāža no Ventspils pilsētas:
“Saulesvijas” reportāža no Dienvidkurzemes novada:
Katras “Saulesvijas” dienas fotoreportāžas skatāmas te (fotogrāfe Evija Trifanova).
Ceļš “Saulesvija” veidots kā klātienes mirkļu un video fiksējums norisēs, kurā nepilnas
stundas garumā ikvienā pašvaldībā īpašais Svētku vēstnesis kopā ar atraktīvu ceļotāju-
sveicinātāju nodod svētku organizatoru pateicības un dāvanas ikvienam, kurš gatavojās XII
Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, apguva svētku repertuāru, veidoja aizraujošus video sveicienus un video priekšnesumus, piedalījās videoklipu filmēšanā.
Dāvanas dalībniekiem sagatavojuši Svētku atbalstītāji – lieldraugs Swedbank sagādājis īpaši izveidotas ilgtspējīgās somiņas, savukārt atbalstītājs saldumu zīmols Laima – konfektes.
Pašvaldības sagaida svētku auto, pulcējušies nelielās grupiņās sava kolektīva ietvaros un ievērojot visus valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus, daļa pašvaldību ir sarūpējuši šai dienai un stundai īpašus pārsteigumus un pateicības skolēniem un kolektīvu vadītājiem.
No 19. līdz 22. jūlijam Svētku auto dosies uz Latgales, Sēlijas un Vidzemes novadiem (19.07. – Preiļi, Ilūkste, Slutišķi, Daugavpils, 20.07. – Dagda, Krāslava, Rēzekne, Rēzeknes novads (četrās vietās) , 21.07. – Ludza, Balvi, Alūksne). No 22. jūlija līdz 26. jūlijam – Vidzemē (22.07. – Madona, Gulbene, Smiltene, 23.07. – Valka, Strenči, Valmiera, Burtnieki,
Mazsalaca, Limbaži, 26.07. –Cēsis, Sigulda, Saulkrasti). 27. – 29. jūlijā viesosies Pierīgā un noslēgsies Rīgā (27.07. – Ādaži, Ropažu novads – Ulbroka, Ogre, 28.07. – Ķekava, Olaine.
29.07. – Jūrmala, lidosta “Rīga”, Mārupe, Rīga). Īpašo Svētku auto nodrošina atbalstītājs Inchcape Motors Latvia – Ford oficiālais pārstāvis Latvijā, raitu braucienu – Circle K, veldzējumu – Rimi. “Saulesvijas” komanda – projekta vadītāja un režisore Inga Krišāne, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, norišu režisori Edīte Siļķēna, Inga Krišāne un Kristaps Gustavs Kiršteins, kā arī visu pašvaldību koordinatori, ar kuriem kopā veidoti ikvienai pašvaldībai unikāli notikumi.
Svētku norišu kopējo programmu veido 15 dažādas norises kora dziedāšanā, vokālajā mūzikā, instrumentālajā mūzikā, dejā, vizuālajā un vizuāli plastiskajā mākslā, folklorā. Norises plānotas pašvaldībās, pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, ārtelpās.
Jebkurā svētku norisē dalībnieku skaits ir no 1 līdz tajā brīdī valstī atļautajam skaitam, nenotiek plaša pulcēšanās, nav plānoti centralizēti mēģinājumi un garš mēģinājumu process. Norises tiks iemūžinātas videoierakstos. Visi videomateriāli tiks nodoti Rakstniecības un mūzikas muzejam topošās Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas vajadzībām kā spilgta 21.gadsimta liecība.
Šobrīd notiek arī aktīvs mūsdienu deju lieluzveduma “Augstāk par zemi” filmēšanas process, bet no 21.jūlija VEF kultūras pilī būs skatāma vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas programmas “Radi rotājot” izstāde.